«Ставляться як до біологічної атаки». Як Ізраїль дає світові майстер-клас боротьби з COVID-19 і чому пішов на «коронавірусне перемир’я»

REUTERS/Ammar Awad

Об этом сообщает Преступная Россия

Біля Стіни плачу в Єрусалимі зазвичай велелюдно, але коронавірус змінив лад речей

REUTERS/Ammar Awad


Ізраїль дає світові майстер-клас із подолання епідемії коронавірусу, і це вимагає від Єрусалиму гутаперчевої політики щодо своїх вічних ворогів і тимчасових друзів, пише журнал НВ.

Хронiки коронавірусу. Останні новини
ВІДМІННО, ВИ ПІДПИСАНІ!
УПС! ЩОСЬ ПІШЛО НЕ ТАК, СПРОБУЙТЕ ЩЕ РАЗ
Надсилаємо щоденно о 08:00

Всі щасливі країни схожі одна на одну, кожна нещасна країна нещасна по-своєму. Так було до середини березня 2020 року. Коронавірус змінив це стійке правило. Тепер всі країни однаково нещасні. У чому прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу і переконав свого австрійського колегу Себастьяна Курца. «Прокинься, — сказав Нетаньягу Курцу. — Якщо ти не почнеш закривати кордони, то завтра у тебе будуть тисячі трупів».

Цю розмову двотижневої давнини Курц згадав і переказав у свіжому випуску німецького таблоїду Bild. «Тобто він не соромиться визнати, що його розбудив Нетаньягу», — каже НВ Аріель Бульштейн, радник прем’єр-міністра Ізраїлю.

Ізраїль був першою країною, що закрила свої кордони для інтуристів. Це сталося 10 березня, а вже наступного дня ВООЗ оголосила про початок пандемії коронавірусу. Тепер ізраїльтяни намагаються стати першими у світі, хто дасть землянам вакцину від страшного вірусу.

Читайте також:

«Підхоплюйте ноші — понесемо їх разом!». Вражаюче звернення Біньяміна Нетаньяху до ізраїльтян — повний текст

Шимон Бріман, керівник відділу Східної Європи Хайфського університету (Ізраїль), розповідає, що вже на початку березня обнадійливі результати у створенні вакцини від коронавірусу людини отримали ізраїльські вчені з наукового центру MIGAL у Галілеї. Робота над створенням вакцини від коронавірусу курей велася кілька років. Білок, розроблений у центрі MIGAL, має схожу структуру з тим білком, що вражає коронавірусом людину.

«Для успішного завершення робіт зі створення вакцини і виходу на етап промислового виробництва їм потрібно три місяці», — робить висновок Бріман, посилаючись на оцінки ізраїльських біологів.

Утім, для коронавірусу навіть цього часу більш ніж вдосталь, аби зробити свою чорну справу. У самому Ізраїлі кількість тих, хто підхопив цю «чуму» збільшується в арифметичній прогресії. Галас від пандемії долинув навіть до завжди ворожого і готового до атаки Лівану на північному кордоні країни і сектора Газа на її півдні.

Країна, яка перебуває у тотальному оточенні недружніх сусідів, уперше у своїй історії почула тишу. Міста спорожніли. Межі притихли. «ХАМАС, наприклад, перестав запускати на територію Ізраїлю балони з горючою рідиною для підпалів ізраїльських агрооб’єктів. У регіоні встановилося тимчасове «коронавірусне перемир’я» — чорний гумор від Брімана.

Складні часи

Керівник служби хірургії хребта лікарні Барзілай (Ашкелон) Рустам Джабаров — перший потерпілий від коронавірусу в Ізраїлі. Або, якщо точніше, 31-й. Він на ранньому етапі прийняв удар на себе. 6 березня доктор Джабаров повернувся з Бельгії з конференції хірургів-ортопедів. У суботу, 7 березня, відчув нездужання.

«Це був вихідний день, — розповідає Джабаров НВ. — Потім мені зробили аналіз і з’ясувалося, що це „корона“. Моєму відділенню пощастило, що я не прийшов на роботу».

Але COVID-19 все одно знайшов спосіб захопити країну. Сьогодні в Ізраїлі зафіксовано вже понад 1,7 тисячі хворих, а всього тиждень тому їхня кількість ледве підбиралися до позначки 300.

Весь цей час Джабаров сидить замкнений у клініці Барзілай в Ашкелоні, звідки і веде свою просвітницьку діяльність за допомогою соцмереж. Він також бере участь у роботі свого відділення, долучаючись у щоденні планірки і різноманітні консультації. Часу хворіти немає. Лікарі в Ізраїлі й раніше були на вагу золота. Тепер вони значно цінніші.

Рустам Джабаров, хірург-ортопед з Ашкелона, мужньо зустрів і гідно провів COVID-19, який підхопив у відрядженні у Брюсселі. Тепер він через соцмережі консультує земляків, яких цікавить, як жити і вижити в умовах бурхливої епідемії / Фото: DR

Тільки-но коронавірус закріпився в Ізраїлі, уряд змушений був відкрити 200 вакансій лікарів, понад 600 медсестер, 300 — прибиральників і понад шість тисяч для студентів. І це не покриває великі потреби маленької держави.

Поспіхом у всій країні відбувається розконсервування закритих на ремонт відділень і корпусів. «Одне з терапевтичних відділень звільнили від усіх пацієнтів і зробили з нього ізолятор, — каже Джабаров про клініку, де він працює. — У ці два відділення тепер потрібно поставити лікарів, медсестер. Що потребуватиме більше персоналу від лікарні».

Ізраїль терміново викликав медсестер, які встигли пройти курс роботи з апаратом штучного дихання, бути готовими до нових викликів. Сам курс розрахований на півтора роки. Тож зараз у резерві МОЗу тільки ті, хто подбав про підвищення кваліфікації заздалегідь. Швидко навчити новий призов уже не вдасться.

Ще гірше йдуть справи з апаратами штучної вентиляції легенів (ШВЛ). Як пояснює Роман Гольдман, керівник департаменту Першого медичного центру Тель-Авіва, ШВЛ можуть функціонувати у рамках реанімаційної платформи, а на весь Ізраїль усього приблизно 300 ліжок реанімації.

Уряд ставить перед Міністерством охорони здоров’я завдання до 8 квітня переобладнати під реанімації та інтенсивну терапію ще 700 лікарняних ліжок. Тобто потроїти існуючий арсенал. Цього цілком достатньо для мирного часу, але вкрай мало для військового. А те, що зараз відбувається в Ізраїлі, інакше як війною вже і не називають.

«Ізраїль ставиться до COVID-19 як до біологічної атаки, — пояснює Гольдман. — Дуже важко протриматися. Все зачинено. Нікого на вулицях немає. Я називаю це Судний день».

Читайте також:

Нетаньяху анонсує жорсткіші обмеження через коронавірус в Ізраїлі, можлива блокада

Для Ізраїлю він почався раніше, ніж для багатьох європейських країн, які тепер так драматично прощаються зі своїми громадянами, ураженими коронавірусом. Адже Ізраїль став бити на сполох ще тоді, коли весь світ бив байдики. Кнесет першим у світі, тобто ще в лютому, розпорядився закрити країну для в’їзду громадян із Китаю, а згодом і з Південної Кореї.

«Китайський посол у Ізраїлі був страшенно незадоволений, — розповідає Бульштейн. — Він порівняв ставлення до китайських громадян зі ставленням до євреїв під час Голокосту. Але потім вибачився».

Ізраїль також був першим, хто обмежив в’їзд італійцям. «Це вимагає політичної мужності, — продовжує Бульштейн. — Це не так легко було пояснити. Проти Нетаньягу виступали його опоненти. Казали, що його заходи драконівські».

Тепер той час виглядає наївним вегетаріанством. Драконівськими заходи стають тільки зараз, коли до країни поспіхом повертаються громадяни Ізраїлю. Туристів, які застрягли транспортують із Латинської і Північної Америки, Середньої Азії та Далекого Сходу. Вони везуть із собою море вражень і ріки коронавірусу. Очевидно, що з цим потоком на Ізраїль чекають важкі часи, а вони, як висловився Нетаньягу, вимагають відповідних важких рішень.

Заходи вжито

23 березня ізраїльський прем’єр розпорядився запровадити нові обмеження пересування населення усередині країни. Йдеться про заборону залишати домівки, за винятком виходу на роботу, за продуктами або ліками. Поліції передаються повноваження з посиленого нагляду за дотриманням карантину. Тим часом заходи безпеки посилюються: з 25 березня значно обмежили кількість громадського транспорту і з’явивася нова заборона — тепер не можна віддалятися від будинку більш ніж на 100 м.

Читайте також:

Жителям Ізраїлю заборонила виходити з дому без потреби через коронавірус

Величезну роль у війні з коронавірусом зіграє армія, додає Гольдман. На службу викликали резервістів, які разом зі спецчастинами і Службою тилу відпрацьовують сценарії допомоги цивільному населенню, у випадках якщо пандемія вийде з нинішніх берегів. Розробляють проекти прискореного будівництва польових госпіталів. Низка готелів Тель-Авіва й Єрусалиму вже переобладнані у стаціонарні госпіталі, і ця практика розширюватиметься.

«Дуже гарне рішення для пацієнтів, — підхоплює Бульштейн. — Останнє, чого б вони хотіли, — опинитися у лікарні. Це виграшно для самих лікарень. Це не забиває ліжка. І це виграшно для ізраїльської готельної галузі, яка зараз перебуває у нокдауні. Таких готелів декілька у країні. Цього може не вистачити».

Дефіцит усього і всюди — це найслабша ланка в опорі вірусу. 19 березня у зверненні до народу Нетаньягу зазначив, що тепер увесь світ відчуває величезну нестачу захисних костюмів, масок і апаратів ШВЛ. Чекати на допомогу нема звідки. Вся планета веде конкурентну боротьбу за рятівне устаткування.

«Ізраїль використовує всі можливості й докладає величезних зусиль, аби поповнити нестачу, — рапортує країні Нетаньягу. — Ми задіємо МЗС, Міноборони, Моссад, мої особисті відносини зі світовими лідерами».

Бульштейн робить акцент саме на цій частині доповіді свого шефа — «особисті контакти». І для наочності наводить приклад: Індія прийняла рішення заборонити експорт лікарських засобів і медичного обладнання. «Справедливе рішення, — каже Бульштейн. — Нетаньягу зателефонував прем’єр-міністрові Індії Нарендрі Моді. Зрештою Ізраїль став єдиною країною, для якої було зроблено виняток у цій індійській забороні».

Успішну спецоперацію провернули і в ізраїльській спецслужбі Моссад. Вони зуміли домовитися з однією з ісламських країн Перської затоки, щоб викупити там спочатку 200 тис. тестів, а зараз на підході ще 4,5 млн. Яка саме арабська країна пішла на угоду з Ізраїлем — про це тут мовчать.

«Операція йде таємно, оскільки це ісламська країна», — пояснює Бріман. Втім, яке це має значення: Ізраїль хоче вижити, й тут не до огиди у стосунках.

Шимон Бріман на прогулянці зі своїм дворічним сином. Позаду нього знаменитий Університет Хайфи. Попереду — дружина Олена Бріман. І більше нікого. Хайфа занурилася у тишу / Фото: DR

Вимушений контакт із потойбічним ворожим світом — це вулиця з двостороннім рухом. Бріман розповідає, що Ізраїль узявся за порятунок своїх «жарких» сусідів — Палестинської Автономії та жителів сектора Газа. Ця зона перебуває під контролем терористів ХАМАСу, а в голови її керівників ушитий тільки один файл: «повне знищення держави Ізраїль».

Але загроза коронавірусу змусила навіть терористів зняти палець із гачка автомата. Єврейська держава тепер постачає необхідними тестами як Палестину, так і сектор Газа. Після тести повертаються назад для перевірки, оскільки тільки в Ізраїлі є лабораторії з відповідним обладнанням.

«Ізраїль робить це не з чистого гуманізму, а через розуміння того, що вірус у сусідів може вразити наших громадян, навіть якщо ми і запровадимо всередині Ізраїлю всі заходи карантину», — відверто каже Бріман.

Він зазначає, що три тижні епідемії стали найспокійнішими для ізраїльських поселень навколо сектора Газа. Припинився навіть щоденний обстріл із боку ХАМАСу. Всі сподіваються, що це надовго. Але ніхто не вірить, що це назавжди.

Коронавірус сплутав всі політичні карти Середнього Сходу. Крім загрози з півдня, де і знаходиться сектор Газа, охолола загроза з півночі, де Ліван, Сирія, і за ними Іран ведуть багаторічну боротьбу в ім’я винищення Ізраїлю.

Але тепер у Ірані розгортається страшна епідемія коронавірусу. Країна, де проживає 81 млн осіб, що можна порівняти з населенням Німеччини, посідає шосте місце у світі за кількістю заражених — 24,8 тис. Це, очевидно, не фінальна цифра, але і вона несе загрозу як ворогам, так і союзникам Тегерана.

Доктор Джабаров знаходить у собі сили зіронізувати, що зараз вже ліванці та сирійці кричать іранцям: «Ідіть звідси». «Те, чого багато років домагається Ізраїль, тепер цього ж прагнуть і в Лівані», — сміється ізраїльський ортопед.

Бріман пом’якшує іронію земляка, відзначаючи, що у ізраїльтян немає розбіжностей з іранським народом. Проблема тільки з режимом аятолл, які закликають стерти Ізраїль із карти світу. «Ймовірно, епідемія „корони“ й економічна криза зменшать можливості цього режиму», — сподівається він.

Увімкнули мізки

Чуже горе навряд чи здатне стати розрадою для самого Ізраїлю. Епідемія не відступає, а наступає на цю маленьку країну. У МОЗі Ізраїлю готуються до масових спалахів зараження коронавірусом. Ось чому Сігаль Садецькі, очільницю відділу служб громадської охорони здоров’я МОЗ Ізраїлю, непокоять співвітчизники, які так і не зрозуміли, як близько країна підійшла до краю прірви.

«Сьогодні вранці я їхала з Тель-Авіва до Єрусалиму, — розповідає вона новинному ресурсу Ynet. — Автівок на шосе повнісінько, як у звичайний день. Це означає, що ще не всі усвідомили, наскільки серйозною є загроза».

Читайте також:

Президент Ізраїлю почав читати онлайн казки для дітей, які перебувають на карантині через коронавірус

В Ізраїлі, як практично у всьому світі, людям тих професій, що вважаються життєво важливими, дозволено вільно пересуватися містом. Іншим наказано сидіти вдома. Кому все ж не сидиться — чи то за штибом діяльності, чи то з інших особистих причин — на допомогу прийшли ізраїльські технології.

Збудована на даних ШАБАК (Служби загальної безпеки) програма відстежує маршрути і переміщення кожної людини. Створена карта випадків захворювань, яка відзначає об’єкти ураження: від держустанов до кафе і магазинів, відвідувачі яких можуть мати ризик зараження.

МОЗ реалізував мобільний застосунок, який показує присутність можливого носія інфекції поблизу власника мобільного телефону з цим додатком. Програма інформує про наближення до потенційно небезпечного місця, не чекаючи запиту.

Ще одне важливе рішення для реєстрації переміщень лежить у галузі геолокаційної історії кожного користувача мобільного зв’язку. Для цього використовуються локаційні дані стільникових веж і дані підключення до Wi-Fi-мереж. Нетаньягу дозволив Агентству внутрішньої безпеки підключитися до глобальної бази даних і відстежувати переміщення тих, хто заразився коронавірусом. Із використанням цих самих технологій визначаються усі, хто контактував із хворими, щоб усіх їх відправити на карантин.

«Я завантажив собі й дружині цю програму, — хвалиться Бріман. — Мені як добропорядному громадянинові приховувати нічого, зате програма може убезпечити мене від контакту з потенційно небезпечними сусідами у будинку, парку або магазині».

Ізраїль ставиться до COVID-19, як до біологічної атаки. На фото — поліцейські Єрусалиму затримують ультраортодоксального єврея, який порушив правила карантину / Фото: REUTERS / Ronen Zvulun

Коронавірус — двигун прогресу. Він же і гальмо економіки. Ізраїль мало чим відрізняється від інших країн із погляду карантинних заходів. Магазини, ресторани, готелі зачинені. Зростає безробіття.

Кількість офіційних безробітних, зареєстрованих на біржі праці, збільшилася вчетверо — з 4,5% до 16,5%. А це значить, що 570 тис. ізраїльтян вмить пересіли з твердої зарплати на нетверду допомогу. Перед ізраїльською Службою національного страхування постало складне завдання: забезпечити виплати цим вимушеним безробітним.

Меїр Шпіглер, директор служби, вказує не тільки на фінансові труднощі, які завдала країні епідемія, а й на психологічні. «Люди, які нещодавно були впевнені у завтрашньому дні, раптово залишилися ні з чим. Вони переживають серйозну психологічну травму».

Такий стан речей дає потужну зброю в руки опозиції, яку представляє Авігдор Ліберман, голова партії Наш дім Ізраїль. Його прогноз — невдовзі на Ізраїль чекає нульове зростання економіки і зростання бюджетного дефіциту, який вже майже сягнув позначки 50 млрд шекелів ($13,9 млрд). Туризм, готелі, авіакомпанії, малий бізнес, зокрема 13 тис. ресторанів, — усе в минулому.

Ліберман, як і належить політику з лівим спрямуванням, вимагає для економічно постраждалих громадян збільшення допомоги та скасування податків — муніципального, прибуткового і ПДВ. Він пропонує урізати зарплати вищих посадових осіб, скасувати низку міністерств і скоротити кількість міністрів. Об’єднати зусилля усіх політичних флангів і не дати Нетаньягу узурпувати владу. За суттю опозиція, закликаючи опонентів до миру, оголошує їм війну.

Бріман вважає, що епідемія коронавірусу лише підлила масла у вогонь протистояння головних політичних блоків усередині Ізраїлю. «Якщо Нетаньягу зможе побороти епідемію, це зробить його найуспішнішим лідером країни, — каже експерт. — І саме цього не хоче допустити опозиція, що складається з лівоцентристських і арабських партій».

А про що говорить голос народу? «Ми дуже хочемо перемогти коронавірус, — озвучує його Гольдман. — Але водночас, щоб наша економіка не стала остаточно розбитою. Ми хочемо уникнути духовного дефолту».

Не виходь із кімнати — «карантинний» досвід інших країн світу

Коронавірус, що сіє смерть і жах у всьому світі, спричинив низку безпрецедентних контрзаходів у країнах Європи. Головна з них карантин суворого режиму

Тренеру футбольного клубу Рома (Рим) Паулу Фонсека знову не пощастило. Вдруге поспіль він працює з командою, у якої вкрали місто. З 2016 до 2019 року португалець тренував ФК Шахтар, що втік із палаючого Донецька. Зараз же вперше у своєму житті Фонсека живе у місті, у якого вкрали все: футбол, життя, потоки туристів, гуркіт вулиць і площ.

«Вулиці вічного міста абсолютно порожні, магазини, ресторани й музеї закриті, — розповідає Фонсека НВ. — Рідкісні перехожі, побачивши одне одного, переходять на інший бік вулиці, щоб не зустрічатися. Таким Рим, безумовно, не бачив ніхто. Колізей і Ватикан у цілковитій тиші».

Все це зробив привид, який знову бродить Європою. І це знову привид комунізму, який прибув із Китаю у вигляді коронавірусу, який за два місяці з локальної епідемії переріс у планетарну пандемію. Її масштаби жахливі, наслідки непередбачувані. Південь Європи — найбільша жертва вірусу «китайського комунізму».

Карантинні заходи

Які обмеження через пандемію COVID-19 запровадили в різних країнах світу

Інфографіка НВ

«Це трагічний момент для Італії, — продовжує свою сумну розповідь тренер ФК Рома. — Життєрадісна і гостинна країна завмерла». До 25 березня за кількістю жертв коронавірусу італійці попереду всієї планети — 69.176, із них 6.820 померли.

На другому місці за масштабами трагедії — США, де заразилися 52,9 тис. Щоправда, тут мешкає понад 330 млн осіб, тобто стільки ж, скільки в Італії, Іспанії, Франції, Великій Британії, Німеччині разом узятих. Тож об’єднана Європа постраждала значніше, ніж Сполучені Штати, що навряд чи може слугувати американцям розрадою.

Найоптимістичніша ситуація у Європейському союзі щодо кількості тих, хто підхопив вірус до кількості померлих, виглядає у Німеччині. Пані посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен знаходить пояснення в особливостях земельного устрою Німеччини.

«Це означає, що спочатку кожна федеральна земля вирішує, які заходи вона хоче зробити, — розповідає дипломат. — Але за умов такої всеосяжної кризи, звісно, здійснюється координація між федеральними землями і федеральним урядом».

Що об’єднує всі постраждалі країни, так це карантинні заходи. Практично скрізь його правила вельми суворі, їх суть можна проілюструвати рядком поета Йосипа Бродського: «Не виходь із кімнати, не роби помилку».

Фактично безлюдними зараз виглядають Нью-Йорк, Відень, Берлін, Мадрид, Рим, світ. «Правила максимально суворі, але повністю виправдані, бо їх ціна сьогодні — життя, — каже Фонсека. — Я залишаюся вдома з моєю родиною, проводжу весь час із маленьким сином».

Німецька пані посол Фельдгузен теж воліє сховатися від вірусу вдома у Києві. Але водночас вона настійно рекомендує не вимикатися із соціуму. Навіть під замком можна залишатися людиною у світі, який, здається, руйнується на наших очах.

«У Німеччині вже є прекрасні ініціативи, де сусіди самостійно організувалися, щоб допомагати одне одному, — каже фрау Фельдгузен. — Деякі німецькі спортивні клуби навіть організовують спортивні онлайн-заняття для дітей, яким доводиться залишатися вдома. Це свідчить про те, що у нас дуже добре працює громадянське суспільство».

Цей матеріал підготували для № 11 журналу НВ від 26 березня 2020 року. З міркувань безпеки та керуючись турботою про здоров’я наших читачів, кур’єрів, які доставляють вам номер, і членів редакції, найближчі кілька тижнів журнал виходитиме тільки онлайн, а створюватиметься віддалено.


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/world/countries/borotba-z-koronavirusom-v-izrajili-priklad-dlya-vsogo-svitu-novini-50078040.html”